O nás » Zaujímavé články » Načo si dať pri pobyte pri vode pozor?

Načo si dať pri pobyte pri vode pozor?

matthew waring MJAoiige14E unsplash

Pobyt pri vode sa neodmysliteľne spája hlavne so zábavou a hrou. Dôležité je však myslieť aj na bezpečnosť, ktorá k vode neodmysliteľne patrí. Aj pre skúsených plavcov totiž môže plávanie predstavovať riziko - a práve preto je dôležité vedieť, ako byť v bezpečí a ako sa pri vode správať.

Bazény

Bazény využívame celoročne. Treba však myslieť na to, že dno aj steny bazéna sú z tvrdého materiálu, a preto by náhodné pošmyknutie alebo pád mohli byť veľmi bolestivé a nebezpečné. Predtým než skočíme do bazéna si treba overiť hĺbku vody. Dospelá osoba by mala na túto skutočnosť dohliadnuť a dieťa upozorniť. Tiež je dobré si skontrolovať teplotu vody, nakoľko studená voda môže telu spôsobiť šok, čím sa neprimerane zvýši krvný tlak a srdcová frekvencia. Svaly môžu pri najmenších deťoch stuhnúť a znemožniť vo vode potrebný pohyb.

  • Deti by sa mali vo vode zdržovať vždy pod dohľadom dospelej osoby
  • Skákanie do neznámej vody (hĺbka, teplota) sa neodporúča
  • Pri skákaní dávame pozor nielen na vlastnú bezpečnosť ale aj na bezpečnosť ostatných
  • Hračky (nafukovacie lopty, kolesá či ležadlá) neslúžia ako plavecké pomôcky na ochranu neplavcov - sú to hračky, ktoré môžu stratiť vzduch a odplávať
  • V bazéne a ani v jeho bezprostrednom okolí nepijeme a nejeme - mohli by sme ohroziť seba a druhých nielen sklenenými predmetmi ale zároveň hrozí riziko udusenia, či znečistenia vody

Jazerá a vodné toky

vesta5Pri plávaní v jazerách, potokoch či riekach treba myslieť na to, že často nepoznáme hĺbku a povrch dna. Znova sa opakuje pravidlo, že deti plávajú iba pod dozorom dospelej osoby. Môžu sa tu skrývať ostré skaly, rozbité fľaše či iný nebezpečný odpad. Odporúča sa ochranná obuv do vody, platí to hlavne pre deti. Treba myslieť aj na vodné riasy či iné rastliny, ktoré môžu vyvolať paniku pri kontakte s telom. Vtedy je potrebné zachovať pokoj a bez paniky sa presunúť ďalej. 

Dôležité je tiež rátať s prítomnosťou vodných prúdov či vírov, ktoré nám môžu znemožniť vynoriť sa či priblížiť sa k brehu.

Ak ideme na loď, vždy používame záchrannú vestu. Aj ked sme dobrými plavcami, nikdy nemôžeme predvídať udalosti. Vesta nás za každých okolnosti dokáže udržať nad hladinou.

More a pláž

Ak sa chystáme stráviť prázdniny či dovolenku pri mori, treba poznať pravidlá bezpečného plávania v mori či oceáne. Plávanie na takejto vodnej ploche je zložitejšie kvôli vlnám a morským prúdom, ktoré sa môžu rýchlo meniť. Už pri prvej návšteve pláže si treba všimnúť pokyny plavčíka (vlajky alebo oznamy písané na tabuli). 

zoscopy syh73b

Návštevníkom oznamujú aktuálne podmienky pre kúpanie. Samotné vlny vás môžu doslova zraziť na dno alebo posunúť ďalej od brehu. Deti musia byť vždy pod dozorom dospelej osoby a v prípade nepriaznivých podmienok by mali okamžite opustiť vodu. Je tiež dôležité poznať svoje limity a v prípade únavy si radšej oddýchnuť na brehu. Aj skúsení plavci môžu naraziť na silné spodné prúdy. Ak sa človek dostane do podobnej situácie, treba plávať paralelne k brehu, nie priamo k nemu. Voda nás v opačnom prípade začne ťahať od neho preč. Samozrejme treba volať o pomoc - je potrebné však zachovať pokoj a nepodľahnúť panike. Treba dávať pozor aj na rôzne morské živočíchy, ako napríklad medúzy, ktoré vo vode voľným okom nemusíme hneď postrehnúť. 

  • Vždy plávame iba na miesta, kde sme viditeľný pre plavčíka
  • Nikdy neplávame samy
  • Nosíme ochrannú obuv
  • Neplávame príliš ďaleko
  • Nepreceňujeme svoje schopnosti
  • Nikdy nepredstierame, že sa topíme
  • Nikdy neplávame v tesnej blízkosti móla
  • Nikdy sa vlnám neotáčame chrbtom

Vodné parky

aquapark2Deti milujú vodné parky, avšak aj tie predstavujú určité riziká. Preto sa treba vždy oboznámiť s danou atrakciu a prispôsobiť ju veku dieťaťa. Overte si hĺbku v danom bazéne, či veľkosť vĺn v "zábavnej" časti bazéna. Ak si nie sme istí svojimi plaveckými schopnosťami, nosme záchrannú vestu. Uistime sa, či dieťa spĺňa telesné (výška) a vekové limity danej atrakcie.