Prečo plávať?
Plávanie je jedna z najprirodzenejších foriem pohybu. Pre človeka v akomkoľvek veku predstavuje ideálnu telesnú aktivitu Je to jeden z mála športov, ktorý nemá žiadne vekové obmedzenie, ani obmedzenie vzhľadom na zdravotný stav a výkonnost. Plávať môžu aj ľudia so získanými alebo vrodenými chybami, či ľudia po úrazoch.
Zmysel plávania je z hľadiska pozitívneho vplyvu na ľudský organizmus veľmi široký. Svalstvo sa rovnomerne zaťažuje, otužovaním sa posilňuje imunita, rozvíja sa dýchací systém a horizontálna poloha tela pozitívne ovplyvňuje činnosť srdcovo-cievnej sústavy. Plávanie už v ranom veku formuje držanie tela a dokáže navodiť príjemné a relaxačné pocity. Ľudia vyšších vekových kategóriách ocenia plávanie vďaka priaznivému vplyvu na kĺbovú pohyblivosť. Samotný pobyt vo vode je vhodný aj pre ľudí s nadváhou a prispieva k celkovému znižovaniu stresu v organizme.
Plavecké kurzy sa využívajú pri znižovaní telesnej hmotnosti, pretože plávanie minimálne zaťažuje pohybové ústrojenstvo a kĺby nie sú zaťažené tak, ako pri iných športoch. Treba však brať do úvahy, že výdaj energie závisí od intenzity, ktorú dokážeme vo vode vynaložiť. Postava sa pri plávaní neustále formuje, svaly sa spevnia bez toho, aby zväčšili svoj objem, preto je plávanie vhodné aj pri formovaní postavy a nielen pri cielenom znižovaní váhy. Nakoľko voda vytvára jednoliaty tlak na celé teplo, je plávanie veľmi prospešné pre ľudí, ktorí trpia zadržiavaním vody v organizme.
Plávanie má aj relaxačné a rehabilitačné účinky. Odporúča sa po zraneniach, operáciách alebo pri iných problémoch s pohybovým ústrojenstvom. Zmierňuje bolesť a pomáha pri rekonvalescencii. Plávanie je pohybová aktivita, pri ktorej sa vyskytuje najmenej úrazov. Treba však ovládať správnu techniku a dodržiavať pravidlá, ktoré si toto prostredie vyžaduje. Je to taktiež antidepresívny šport. Voda navodzuje pocit pohody a uvoľnenosti, telo unavuje po fyzickej stránke, vyvoláva pocity ospalosti. Plávanie je ideálnou formou cvičenia na kompenzáciu pracovného zaťaženia dospelých.
Plávanie posilňuje svalstvo, pretože hmotnosť tela je vo vode rovnomerne rozložená a svalstvo sa tak rytmicky napína a uvoľňuje. Precvičujú sa pri ňom takmer všetky svalové skupiny tela. Plávanie môžeme tiež považovať za nepriamu formu prevencie pred úrazmi oporného a pohybového aparátu. Plávaním sa odstraňujú nedostatky a chyby pri držaní tela. Deti si pomocou plávania dokážu napraviť nesúmernú chrbticu, ale aj častý výskyt plochých nôh. Ortopédovia v tomto prípade odporúčajú spôsoby plávania kraul a znak.
Pobyt vo vode má vplyv aj na dýchanie. Plávanie si vyžaduje pravidelný nádych a výdych a únava či dýchavičnosť sa dostavuje omnoho neskôr, ako pri iných športoch, a preto sa plávanie odporúča najmä astmatikom. Zároveň ide o bezprašné prostredie, ktoré má priaznivý vplyv hlavne pre ľudí s dýchcími problémami.